GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vas 14432021
*
nr 1443 2021
Arthur Percy
(1886-1976), Sverige
Vas, Gefle. Höjd: 14cm
Kondition: fotnagg
Arthur Carlsson Percy, svensk målare och formgivare född i Vickleby på Öland 1886, död 1976.
Utrop:
800 kr
Såld:
500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 24 januari 2022
kl 19:29:24
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
23/1 22:09:07
1
Vinnande bud
- Tema
24 jan
Retro
På Tema Retro har vi samlat konst och design från 50/60-talet av Achille & Pier Castiglioni, Hertha Bengtson, Yngve Ekström, Pierre Forsell, Erik Höglund, Arne Jacobsen, Wilhelm Kåge, Lisa Larson, St ...
Läs mer om Retro
- Konstnär/Designer
Arthur Percy
Arthur Carlsson Percy, svensk målare och formgivare född i Vickleby på Öland 1886, död 1976.
Läs mer om Arthur Percy
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: arthur percy gefle keramik svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige vas
-
9005 Bestick
55 delar, Vasa, nysilver, 12 matknivar, 12 efterrä..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 18:15
-
2004 Bestickuppsätt..
87 delar, silver, Vasa. Längd: 11-26. Vikt: 2750g ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:01
-
9134 Vas
1800-tal, Kina, Landskapsmotiv, porslin. Höjd: 44 cm
Aktuellt bud: 3.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 18:01
-
9241 Vas
Berlin KPM. Höjd: 19 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:43
-
1016 Vas
Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:20
-
9096 Vas
Böhmikst glas i lila, slipad dekor. Höjd: 50 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 18:55
*
Arthur Percy
Kondition: fotnagg
Arthur Carlsson Percy, svensk målare och formgivare född i Vickleby på Öland 1886, död 1976.
Läs mer om Retro
Läs mer om Arthur Percy
nr 1443 2021
Arthur Percy
(1886-1976), Sverige
Vas, Gefle. Höjd: 14cm
Kondition: fotnagg
Arthur Carlsson Percy, svensk målare och formgivare född i Vickleby på Öland 1886, död 1976.
Utrop: | 800 kr |
---|---|
Såld: | 500 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 24 januari 2022 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
23/1 22:09:07 | 1 | Vinnande bud |
- Tema
24 jan
Retro
PÃ¥ Tema Retro har vi samlat konst och design frÃ¥n 50/60-talet av Achille & Pier Castiglioni, Hertha Bengtson, Yngve Ekström, Pierre Forsell, Erik Höglund, Arne Jacobsen, Wilhelm KÃ¥ge, Lisa Larson, St ...Läs mer om Retro
- Konstnär/Designer
Arthur Percy
Arthur Carlsson Percy, svensk mÃ¥lare och formgivare född i Vickleby pÃ¥ Öland 1886, död 1976.Läs mer om Arthur Percy
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: arthur percy gefle keramik svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige vas
-
9005 Bestick
55 delar, Vasa, nysilver, 12 matknivar, 12 efterrä..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 18:15 -
2004 Bestickuppsätt..
87 delar, silver, Vasa. Längd: 11-26. Vikt: 2750g ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:01 -
9134 Vas
1800-tal, Kina, Landskapsmotiv, porslin. Höjd: 44 cm
Aktuellt bud: 3.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 18:01
-
9241 Vas
Berlin KPM. Höjd: 19 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:43 -
1016 Vas
Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:20 -
9096 Vas
Böhmikst glas i lila, slipad dekor. Höjd: 50 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 18:55